Проекти (окремі)

 

«Електоральні преференції населення України за тиждень до виборів».

Прес-реліз

Агенція суспільно-політичних досліджень і комунікативних стратегій провела Всеукраїнське опитування на тему: «Електоральні преференції населення України за тиждень до виборів». Польовий етап опитування проходив 5-12 липня 2019 р. Всього за репрезентативною квотною вибіркою було опитано 2003 респондента в усіх областях України, крім тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей і Автономної республіки Крим. Похибка вибірки не перевищує 2,2% (не враховуючи дизайн-ефект).

Перш за все  щодо явки на дочасних виборах до ВРУ. Зазвичай у парламентських виборах явка завжди нижча, ніж на виборах Президента. Прикметна особливість даних виборів полягає у тому, що вони вперше проводяться влітку. Тому значна кількість українців знехтує своїм конституційним правом і  очікується не висока явка виборців; десь трохи більше 50%.

Спектр відповідей респондентів на ключове питання дослідження «Якби вибори до Верховної Ради України вiдбулись у наступну недiлю, то за кого Ви б проголосували?» розподілився наступним чином:

Партії % серед тих, хто голосуватиме і визначились з вибором
`Слуга народу` (Д.Разумков) 38,4
`Опозицiйна платформа - За життя` (Ю. Бойко) 12,3
ВО `Батькiвщина` (Ю. Тимошенко) 7,9
Європейська солiдарнiсть (П. Порошенко) 6,2
Сила i честь (I.Смешко) 5,8
Голос (С. Вакарчук) 5,4
ВО `Свобода` (О.Тягнибок) 3,5
`Громадянська позицiя` (А. Гриценко) 3,4
Аграрна партiя України (М.Поплавський 3,3
`Опозицiйний блок` (Є. Мураєв) 3,2
Радикальна партiя (О.Ляшко) 2,9
`Українська стратегiя` (В.Гройсман) 2,8
`Об`єднання `Самопомiч` (А.Садовий) 1,8
Інша партія 3,1
Не визначився 11,2

Інші партії мають менше 1% електоральних симпатій. Втім партії ще мають певний електоральний резерв (11,2%), оскільки не всі респонденти визначились зі своїм вибором.

Викликає певний інтерес і відповіді респондентів на питання: Якщо партiя за яку Ви мали намiр проголосувати не братиме участь у виборах, то за кого Ви проголосуєте у такому випадку? (див.Табл.)

Партії % до відпв
`Слуга народу` (Д.Разумков) 13,9
Сила i честь (I.Смєшко) 8,1
`Опозицiйна платформа - За життя` (Ю. Бойко) 8
Голос (С. Вакарчук) 7,5
Європейська солiдарнiсть (П. Порошенко) 6,5
ВО `Батькiвщина` (Ю. Тимошенко) 6,4
`Українська стратегiя` (В.Гройсман) 6,1
Аграрна партiя України (М.Поплавський 5,8
Радикальна партiя (О.Ляшко) 4,9
`Об`єднання `Самопомiч` (А.Садовий) 4,7
`Громадянська позицiя` (А. Гриценко) 4,3
`Опозицiйний блок` (Є. Мураєв) 4,2
ВО `Свобода` (О.Тягнибок) 3,6
Інша партія 2,5
Не визначився 13,5

Це так званий «другий вибір», який допомагає зрозуміти на який електоральний здобуток може розраховувати та чи інша партія за рахунок тих, хто ще не визначився (11,2%) або не впевнений у своєму виборі. Принагідно слід зазначити, що цілком впевнені у своєму виборі 57% респондентів,загалом впевнені, але можуть змiнити своєрiшення 36,8% опитаних. Отже, непогані шанси зміцнити свої позиції мають «Слуга народу», «Опозиційна платформа – за життя»,«Сила і честь»,«Голос», «Батьківщина», «Аграрна партія України», «Українська стратегія Гройсмана».

Досить прикметними є і відповіді опитаних на питання: За яку з партiй Ви не будете голосувати за жодних обставин?

Лідерами антирейтингу є: «Європейська солідарність» (46,1%), «Опозиційна платформа – за життя» (22,8%),»Опозиційний блок» (21,5%) , «Батьківщина» (16,3%).

Цікаво порівняти дані нашого опитування з результатамиI туру президентських виборів.

Партія «Слуга народу» зуміла наростити свій рейтинг у порівнянні з результатом В.Зеленського (30,2%) і впевнено займає чільне місце у парламентських перегонах більш ніж втричі випереджаючи найближчого конкурента «Опозиційну платформу – за життя». Зрозуміло, що порівнювати дані опитування з II туром виборів Президента некоректно, адже там було лише два претендента у боротьбі за звитягу. До того ж більшість виборців голосували не так за В. Зеленського, скільки проти П.Порошенка. Проте рейтинг цієї політичної сили падає у порівнянні зі стартом виборчих перегонів. Ще місяць тому він (рейтинг «Слуга народу» сягав біля 50%, нині він близько 40%. То ж зрозуміла наполегливість чинного Президента на дочасних виборах. Якби вибори до ВРУ відбулись у кінці жовтня рейтинг «Слуги народу» скотився б до результату В. Зеленського у I турі президентських виборів. Зазначу також ще одну цікаву закономірність. Як відомо, сильні мажоритарники підтягують рейтинг партії і навпаки. Сильними кандидатами на мажоритарних округах дана партія похвалитися не може. Їх в цілому непогані результати завдячують саме бренду партії. А їх часто недолуга кампанія сприяє зниженню партійного рейтингу.

Друге і третє місця у парламентських перегонах посідають «Опозиційна платформа – за життя» (12,3%) і «Батьківщина» (7,9%) відповідно, які мають свій усталений електорат. І якщо першій з названих політичних сил вдалося зберегти рейтинг свого лідера Ю.Бойка (11,7) на президентських виборах, то рейтинг другої впав майже вдвічі у порівнянні з електоральним здобутком Ю. Тимошенко I турі президентських виборів.

Що стосується партії «Європейська солідарність» (6,5%) так нині називається Блок П. Порошенка  після ребрендінгу, то, як на нашу думку, її можливе потрапляння до ВРУ – може бути досить хитким, проблематичним. Адже після нищівної поразки П. Порошенка у II турі виборів Президента України його політична сила закономірна мала б повторити долю «Нашої України» часів президента В. Ющенка, яка зникла з політичного небосхилу країни. Можливо пройшло ще не досить багато часу і не набули оберту кримінальні провадження проти соратників очільника «Європейської солідарності».

Вдалося зберегти свій рейтинг партії «Сила і честь» (5,8%). Нагадаю рейтинг І. Смешко на президентських виборах становив 6%.

На жаль, не вдалося утримати здобутки партійних лідерів президентських перегонів таким партіям, як  «Громадянська позиція» (3,4%) у порівнянні з рейтингом А.Гриценко (6,9%), Радикальна партія (2,9%) – рейтинг О.Ляшка (5,5%).

Окремо потрібно декілька слів сказати про партію «Голос» (5,4%). Як відомо, її лідер С.Вакарчук не брав участі у президентських виборах. Оскільки партія нова і немає усталеного електорату, то її рейтинг коливається у залежності від вдалих або невдалих заяв її лідера. Партія робить ставку на нові обличчя. Проте ця електоральна ніша уже частково зайнята партією «Слуга народу» з одного боку, а з іншого нові обличчя, які пропонує «Голос» не є вже й такими новими. Багато хто з прохідної частини списку вже обіймав керівні посади у різних гілках влади. Згадаємо лише пані Совсун, діяльність якої на посаді заступника Міністра освіти і науки викликала численні претензії освітян і науковців.

Таким чином, як свідчать дані опитування, до Верховної Ради України потрапляють наступні партії: «Слуга народу» (38.4%), «Опозиційна платформа – за життя» (12,3%), «Батьківщина» (7,9%), «Європейська солідарність» (6,2%), «Сила і честь» (5,8%), «Голос» (5,4%).

Потрібно мати на увазі, що зважаючи на похибку опитування у 2,2%, не втратили шанси потрапити до парламенту і ті партії, які наразі набирають трохи більше 3% підтримки виборців. Серед них: «Свобода» (3,5%), яка відома своїм спуртом на фініші виборчих перегонів,, «Громадянська позиція» (3,4%), якій можливо не вистачає фінансових і організаційних ресурсів, «Аграрна партія України» (3,3%), яка демонструє високі темпи приросту свого рейтингу, «Опозиційний блок»(3,2%), до  якого входять мери, що користуються значною підтримкою населення у великих містах Теоретичні шанси мають також Радикальна партія О. Ляшка (2.9%) і «Українська стратегія В.Гройсмана» (2,8%)..

Водночас, знову ж таки враховуючи статистичну похибку дослідження. не можуть почивати на лаврах такі партії як:«Європейська солідарність», «Сила і честь», «Голос», які ризикують не потрапити до парламенту.

Отже, інтрига у парламентських перегонах 2019 буде зберігатися до кінця виборчих змагань.

 

Архів досліджень >>>